Spring rolls na powitanie wiosny

Brzmi całkiem sensownie, prawda?

Spring rolls Chińczycy jedzą na powitanie Nowego Roku, to jedna z tradycyjnych potraw ichniego Spring Festival, który wypada między styczniem a lutym. Z polską wiosną ta data wiele wspólnego nie ma. Dosłowne tłumaczenie – „wiosenne zawijańce” też jakoś specjalnie nie brzmi. Choć może lepiej niż sajgonki, która to nazwa ponoć wzięła stąd, że to właśnie z Sajgonu przyjechało do Polski najwięcej wietnamskich emigrantów.

Każdy powód jest jednak dobry, aby zjeść coś ciekawego. Więc na przywitanie tegorocznej wiosny (a dokładniej w jej drugi dzień, bo pierwszego w Trójmieście śniegiem sypało i nic mi się nie chciało) zawinąłem w papier ryżowy, co tam miałem pod ręką i dumnie prezentuję: wiosenne zawijańce z krewetkami, mango i fenkułem.

Chińczyk czy Wietnamczyk pewnie by nawet się za tym nie obejrzał, no ale nie po to gotujesz, aby powielać kulinarne standardy. Prawda? A poniższa kompozycja trzyma się kupy jak najbardziej. I oczywiście jest wiosennie odświeżająca.

Sajgonki - przepis_1

Spring rolls z krewetkami, mango i fenkułem

Składniki (8 sztuk):

– 8 arkuszy ryżowego papieru

– 8 ugotowanych i obranuch krewetek

– 80 g makaronu sojowego

– 1/2 mango

– 1/2 fenkułu

– 1/2 papryczki chilli

– 1 garść świeżej kolendry

– 1 garść świeżej mięty

Przygotowanie:

Mango i fenkuł pokrój na cienkie słupki. Zioła drobno posiekaj. Z chilli usuń ziarenka i pokrój w krążki. Krewetki przekrój wzdłuż na półowę.

Makaron zalej wrzątkiem i namocz chwilę aż zmięknie.

Podziel wszystkie składniki na 8 równych porcji. Każdą z nich zawiniesz w jeden ryżowy placek.

Przygotuj dużą drewnianą deskę, na której będziesz zawijać. Do naczynia (najlepiej wielkości placka) nalej gorącej wody.

Jak zawijać? Najpierw maczasz przez moment placek w misce z wodą (dosłownie 3 sekundy) – dzięki temu stanie się miękki i elastyczny. Kładziesz na deskę. Po środku układasz składniki (zostaw około 5-6 cm marginesu po bokach). Najpierw przykrywasz farsz dolną częścią, następnie zakładasz boczne skrzydełka i rolujesz zawijasa na górną część. Nie bój się, papier ryżowy jest wytrzymały i łatwo się nie porwie.

Podawaj z ulubionym sosem do maczania. Ja zjadłem z słodko-ostrym gotowcem ze sklepu.

Sajgonki - przepis_2

  • Ewelina Potocka

    Bardzo odświeżające. Idealne na lato.