Prosty chleb na żytnim zakwasie

Najprostszy przepis na szybki chleb na zakwasie. 

W chlebowym fachu jestem bardzo początkujący. Na razie bazuję na gotowych przepisach, na własne eksperymenty przyjdzie czas. To jest moja wersja (zmniejszona ilość składników) przepisu, który krąży na wiele blogach. Jego zaletą jest przede wszystkim prostota. Chleb ten nie wymaga umiejętności zagniatania ciasta i formowania bochenka, nie musi też wyrastać w koszyku. Po prostu łączysz składniki, czekasz aż wyrośnie i pieczesz.

Informacje, jak zrobić zakwas, znajdziesz w milionie miejsc w sieci. Ja polecam film Tomka Klimczaka, który wyjaśnia wszystko krok po kroku. Jego zakwas przeżył lodówkową hibernację i służy już od miesiąca.

Do przepisu używałem mąki z młyna w Pruszczu Gdańskim. Jeśli mieszkacie w okolicach Trójmiasta, warto się tam wybrać na zakupy.

Prosty chleb na żytnim zakwasie 3

Prosty i szybki chleb na zakwasie żytnim

Składniki:

– 4 łyżki zakwasu żytniego

– 250 g mąki żytniej 720

– 250 g mąki pszennej chlebowej 750

– 400-500 ml letniej wody

– 1 łyżka soli

– 1/2 łyżki czarnuszki

Przygotowanie:

Dobrze połącz wszystkie składniki w misce. Nie musisz wyrabiać. Ciasto powinno być dość lepkie, ale nie rzadkie.

Odstaw miskę w ciepłe miejsce na około 4-5 godzin. Powinno podwoić objętość.

Wysmaruj keksówkę (lub inną formę) masłem lub olejem, obsyp bułką tartą lub otrębami i przełóż ciasto. Zostaw do wyrastania na kolejne 1,5 godziny.

Rozgrzej piekarnik do 240 stopni. Piecz w tej temperaturze przez 15 minut. Następnie zmniejsz do 180 stopni i piecz przez 1-1,5 aż chleb zbrązowieje.

Z krojeniem poczekaj aż wystygnie.

Prosty chleb na żytnim zakwasie 1