Ostre krewetki i hiszpańskie opowieści

Bilety kupione – dwa wiosenne wypady do Hiszpanii zaplanowane. Czas przyzwyczajać kubeczki smakowe do krewet, którymi będziemy się tam obżerali.

Morskie robale kojarzą mi się przede wszystkim z Hiszpanią. To tam kilka lat temu jadłem pierwszy raz porządnie przyrządzone gambasy (grillowane na szpikulcu z ananasem i posypane gruboziarnistą solą), tam też jadłem najlepsze krewety w życiu – w cieście z genialnym alioli w jakiejś zapomnianej knajpce, do której turyści boją się zapuszczać, na końcu świata w Kadyksie. Podczas jednego z pobytów lokalsi nauczyli mnie też, że świeżych, gotowanych krewet wcale nie musisz przyprawiać, a całe to patelniane pitolenie możesz spokojnie pominąć i jeść saute. Kupowaliśmy robale na wagę, do tego bagietkę i białe schłodzone wino, siadywaliśmy na trawniku i zażeraliśmy się nimi, babrając  po łokcie w pancerzykach, nóżkach i flaczkach. Tyle radości!

W domu krewety wolę jednak podgrzać, nawet gdy uda mi się kupić niemrożone. Tym razem jednak zabrałem się za takie z zamrażarki, bo były pod ręką.

Krewetki na ostro - przepis_2

Krewetki z chilli, imbirem i trawą cytrynową

Składniki:

– 250 g obranych i ugotowanych krewetek tygrysich

– 1 limonka

– 1 czerwona papryczka chilli

– 2 ząbki czosnku

– 2 cm korzenia imbiru

– 1/2 pędu trawy cytrynowej

– 1 garść świeżej kolendry

– 1 łyżka masła

– sól

– pieprz

Przygotowanie:

Krewetki powinny być rozmrożone. Jeśli bawisz się ze świeżymi, są dwie szkoły – albo możesz je smażyć w całości, albo obrać przed obróbką (urwij główkę i nóżki, natnij grzbiet i wyciągnij jelito, ogonek zostaw). We wszystkich przypadkach krewetki umyj i osusz.

Posiekaj czosnek, imbir, chilli i trawę cytrynową. Połącz z sokiem z limonki (zostaw 3 cienkie ćwiartki na później), dopraw solą i pieprzem. W marynacie dobrze wymieszaj krewetki i zostaw pod przykryciem na co najmniej pól godziny. Niech się przeżrą smakiem.

Rozgrzej masło na patelni, smaż krewety przez 1-2 minuty z każdej strony. Przed podaniem posypać posiekaną kolendrą i skropić sokiem z limonki.

Krewetki na ostro - przepis_3\ Krewetki na ostro - przepis_4